Europejski  program
hodowlany w celu
zachowania

gatunkowego

Schronienie ZOO
Obecnie są hodowane regularnie w ZOO zwierzęta, których utrzymanie nie było możliwe jeszcze kilka lat temu: Nosorożec indyjski, goryle, pingwin cesarski. Aby odbudować zdrowe i samo utrzymujące się populacje tych zwierząt wprowadzone zostały w ogrodach zoologicznych międzynarodowe księgi hodowlane.  Pierwsza taka księga pojawiła się w roku 1923 dla żubra. W międzyczasie istnieje ponad 100 takich dokumentów. 1983 – wprowadzono Europejski Program Zachowania Gatunkowego (EEP), w którym biorą udział obecnie ponad 300 ogrodów zoologicznych we wszystkich krajach europejskich.

Zwierzęta w ZOO są rezerwą dla przyrody. W międzyczasie istnieją liczne gatunki zwierząt, które zawdzięczają swoje przeżycie działaniom hodowlanym w ogrodach zoologicznych. Świadoma działalność ogrodów zoologicznych nad wsparciem ratowania gatunkowego pojawiła się w latach 80ych również dzięki światowej organizacji ochrony przyrody (INCN) i wydanym postulatom w programie hodowlanym w roku 1987: „ Sama ochrona biotopów nie wystarczy, jeżeli sprecyzowany cel światowej strategii ochrony przyrody, zachowanie biologicznej różnorodności, ma być osiągnięte“.
Odbudowa populacji hodowlanych, które same sie utrzymują i inne przedsięwzięcia wspierające są konieczne, aby nie dopuścić do utraty wielu gatunków, szczególnie tych, które poprzez daleko idące zniszczenia, zmniejszenia i rozdrobnienia ich przestrzeni życiowych w najwyższym stopniu są zagrożone. Programy hodowlane muszą wchodzić w życie zanim zaistnieje już grożąca wyginięciem redukcja. Działania w tym kierunku muszą być koordynowane naukowo i prowadzone zgodnie z regułami naukowo-biologicznymi. Jest to bardzo ważne aby móc utrzymać albo ponownie odbudować zdolne do życia populacje w przyrodzie. Ważnym celem tych projektów jest charakter przykładowy. Około 100 Milionów ludzi odwiedza rocznie ogrody zoologiczne w Europie. Na całym świecie liczonych jest około 600 milionów osób przybywających do ogrodów. Mają oni okazję poznać niepowtarzalną różnorodność życia  na naszej Ziemi. Wielu z nich można przekonać do ochrony zwierząt i naturalnych przestrzeni.  Żadne z innych miejsc, żadne medium nie jest w stanie w tak bezpośredni sposób umożliwić przeżycie przyrody i zafascynować ludzi do ochrony przyrody i środowiska naturalnego. Projekty zachowania gatunków w ogrodach zoologicznych przyczaniają się na dwa sposoby do ich ochrony i wspomagają tym działania związków ochrony przyrody.
dalszy