Śladami ZOO - Jak się wszystko zaczęło …
Pierwszą hodowlę zwierząt zaczęto już w okresie kamienia łupanego. Zwierzęta trzymano wtedy w prymitywnych zagrodach albo zagłębieniach jako zapas żywności.  W Europie na początku średniowiecza powstały na dworach książęcych lub zamkach menażerie. W wąskich zagłębieniach, klatkach albo wałach obronnych trzymano najpierw
niedźwiedzie albo ojczyste zwierzęta drapieżne. 
Około roku 1300 n.e. 
Poprzez wspólne przebywanie opiekowano się młodymi lub starymi zwierzętami i tak rozwijały się zwierzęta domowe, a później zwierzęta łowcze. Trzymanie zwierząt w swoim otoczeniu miało również wykorzystanie kultowe. W starym Oriencie posiadanie zwierząt w celach obrzędowych w świątyniach albo świętych lasach było bardzo silnie rozpowszechnione.
Pojedyńcze zwierzęta jak również całe stada trzymano w celach składania ofiar. Egipscy królowie zakładali w II. wieku p.n.e. pierwsze ogrody ze zwierzętami. W taki sposób chcieli zaprezentować swoją władzę i bogactwo. W tym samym czasie powstały również w Chinach podobne zwierzyńce. Najbardziej znany jest „Ogród Mądrości“. Już w tamtym okresie przetrzymywano w wolnym wybiegu wymarły już Milu. Wraz z pierwszymi ogrodami tego typu narodziły się także pierwsze ekspedycje łowne.
Rzymianie przejęli przekazy budowy ogrodów ze zwierzyną od kultury greckiej. U nich powstały liczne prywatne ogrody zoologiczne i specjalne zagrody. Niestety forma trzymania zwierząt została przez nich nadużyta. Dzikie zwierzęta dotarły
do aren, gdzie się nawzajem rozszarpywały lub brały udział w walkach z niewolnikami w celu zabawiania ludu.
Marco Polo odkrył największy ogród zoologiczny na dworze Kublai Khan in Xanadu (Cesarstwie Asteków). Niestety cały ten teren został w roku 1519 przez hiszpańskich zdobywców zniszczony. Najstarszym ogrodem zoologicznym przetrwałym w nowoczesnej formie jest ZOO w Wiedniu. Zbudowany z polecenia Cesarza Franza II i Cesarzowej Marii Teresy w roku 1752. Po rewolucji francuskiej zwierzyńce, które do tej pory służyły tylko małej grupie społecznej jako miejsce do rozrywki, udostępniono szerszej części społeczeństwa.
Zwrócono uwagę teraz na czynnik kształcący i wypoczynkowy. Wpływ na rozwój historii ogrodów zoologicznych miały również menażerie wędrowne po rynkach i targach. Był to jednak wpływ w małym stopniu, który bardziej widoczny jest w historii cyrku.

Jeszcze kilka dat:
1739          pierwsze ZOO (Paryż)
1828          poprzez „Zoological Society“ powstał w Londynie w Parku Regenta pierwszy ogród zoologiczny
1844          pierwsze ZOO w Niemczech (Berlin), pod wpływem Alexandra von Humboldt
1907 dzięki Hagenbeckowi pierwszy wolny 
wybieg bez krat w Hamburgu dalszy