Historia ZOO w Eberswalde
Pierwsza wzmianka w Kronice Eberswaldzkiej o terenach lasów mieszanych, na którym znajduje się dzisiejszy ogród zoologiczny, pochodzi z roku 1795. Mały wodospad pośrodku wspaniałego krajobrazu leśnego nadał przez długi okres samą nazwę zwierzyńcowi. Wybudowany w tym samym czasie mały lokal sprawił, że ogród stał się ulubionym miejscem wycieczkowym dla wielu mieszkańców Eberswalde. Etapy tego procesu po dzisiejszy VDZ e.V. (Związek Niemieckich Dyrektorów Ogrodów Zoologi- cznych e.V.) jak również EAZA (Europejskie Zjednoczenie Ogrodów Zoologicznych i Akwa- riósw) widoczne są w samym nazewnictwie: 
Od roku 1840 odbywały się tutaj regularnie spotkania chórów z miłośnikami śpiewu przybył z bliska i daleka. Spotkania te rozwinęły się do tradycyjnych imprez kulturalnych, organizowanych już później co roku. Dolina otoczona starymi bukami w formie malowniczych kulis, była do tego idealnym miejsem i oferowała dodatkowo wspaniałą akustykę.
Pod koniec XIX-ego wieku postawiony został obelisk z tablicą o wygrawerowanym napisie Wspólnoty Śpiewaków jak również pomnik śpiewaka „Franza Mücke“. 
Aby zadowolić wzrastające potrzeby gastronomiczne na poziomie, jakim oczekują goście szukający wypoczynku, wybudowany został w roku 1928 nowy lokal. Dawny właściciel był wyjątkowym przyjacielem zwierząt. Ogrodził około 4 ha lasu, na którym znajdowało się małe jezioro i rozpoczął trzymanie ojczystych zwierząt. Wkrótce można było oglądać łabędzie, daniele i jelenie, dziki, sarny,kuny i lisy w czysto przygotowanych obejściach.
Od roku 1957 pod kierownictwem tamtejszego pana Günthera Schulza (od roku 1989 przeszedł na emeryturę) rozpoczyna się właściwy rozwój ogrodu.
Park Dzikiej Zwierzyny, Park Zwierzyny Ojczystej, Zwierzyniec.
Zmiany polityczne w naszym kraju miały miejsce prawie w tym samym czasie wprowadzania zmian w głównych celach działania ogrodu. Jeszcze kilka lat temu jedynym zadaniem było zapewnienie wypoczynku. Dzisiaj już temat ten realizowany jest dodatkowo. Znajdujemy się w fazie, w której człowiek próbuje odciąć gałąź, na której sam siedzi. XX wiek pozostanie dla przyszłych pokoleń czasem, w którym miały miejsce największe zniszczenia środowiska.Nowa strategia ogrodu zoologicznego przyjęła sobie za zadanie o wiele większe wyzwania: utrzymać szybko ginący świat zwierząt i naturalną różnorodność gatunkową roślin i zwierząt na Ziemi.

Głównymi celami ogrodu zoologicznego są:
1. Ochrona środowiska: centralny temat zoo;
2. Oświata i wychowanie: główne zadanie ochrony środowiska;
3. Ochrona gatunków i przestrzeni życiowej: bezpośrednie wsparcie ZOO;
4. Wiedza i badania naukowe: podstawą 
ochrony środowiska. dalszy